PROGRAM
09:00 – 11:00 Spotkanie z ciałem: frazy ruchowe – odbicie wewnętrznych stanów, uwolnienie i rozładowanie emocji w ruchu.
OPIS WARSZTATU
Spotkanie z własnym ciałem będzie okazją do tego, żeby nasze wewnętrzne stany miały możliwość odbijać się w naszym ruchu.
Podczas tego warsztatu będziemy:
– eksplorować ucieleśnione doświadczenia, łączyć ruch i bezruch w świadomy sposób,
– sprawdzać gotowość do tego spotkania poprzez próbę uważnego bycia przy sobie,
– tworzyć własną sekwencję ruchową, która będzie odpowiedzią na to, co przeżywamy w naszym wnętrzu,
– stawiać pytania naszym stanom wewnętrznym, odpowiadać na nie i otwierać się na ich wyrażanie poprzez ruch,
– obserwować, jak nasze ciała reagują na impulsy płynące z głębi,
– zaciekawiać się tym, co chce przekazać nam nasze ciało.
Jednocześnie będziemy starali się nie oceniać czy kontrolować naszych uczuć, zamiast tego zanurzymy się w nich, dając sobie pozwolenie na uwolnienie i rozładowanie.
Poprzez ruch i świadomą obecność, będziemy otwierać się na głębsze zrozumienie siebie i naszych wewnętrznych procesów.
Dołącz do nas, aby odkrywać piękno i autentyczność ruchu, który staje się językiem naszych emocji. Pozwólmy naszym ciałom wyrazić to, co trudno wyrazić słowami.
Prowadząca: Ewelina Fura-Serdeczna
11:30 – 13:30 – Cia(ł)o Amore – energia kreatywności i jej przeszkody. Droga ciała.
OPIS WARSZTATU
Twórczość od zawsze towarzyszyła człowiekowi w wyrażaniu siebie, nadawaniu znaczenia różnym doświadczeniom życiowym i rozumieniu świata. I choć dziś łączymy ją raczej z galerią sztuki, czy wielkim ekranem, może być naszym zasobem w codzienności.
Podczas warsztatu będzie okazja doświadczania własnej kreatywności.
Energia kreatywności może:
– być Twoim zasobem
– pomóc Ci spojrzeć na stare sprawy w nowy sposób
– być źródłem radości, satysfakcji, poczucia sprawczości i wpływu
– być sposobem na ożywczą regenerację
– wesprzeć w poradzeniu sobie z trudnym doświadczeniem
– budować Twoją odporność psychiczną
Ruch może być drogą do naszej podświadomości, która jest niedostępna racjonalnemu umysłowi. W ciele i ruchu wyrażają się nasze stany wewnętrzne.
Podczas warsztatu będziemy zwracać czułą uwagę na odczucia z ciała i impulsy do ruchu i bezruchu. Poszukamy organicznego ruchu, czyli takiego, który nie jest narzucony, wymyślony, ale jest odpowiedzią ciała na bodźce pochodzące z wewnątrz i zewnątrz.
Czego może się spodziewać na warsztacie?
– Będziemy kierować uwagę na odczucia płynące z ciała. Świadomość ciała może być drogą do pogłębienia relacji ze swoją energią życiową.
– Poszukamy przyjemności, swobody i zabawy w ciele i ruchu.
– Poszukamy jakości przepływu w ciele.
– Poruszymy się z pytaniem, co wspiera moją kreatywność, energię życiową, a co jej przeszkadza.
– Będzie przestrzeń na kreatywną pracę z Twoim pytaniem.
Warsztat skierowany jest do każdego, kogo ten temat zaciekawia. Nie jest potrzebne wcześniejsze doświadczenie pracy z ciałem. Załóż ubranie, w którym możesz się swobodnie poruszać.
Podczas warsztatu będą wykorzystywane metody psychoterapii tańcem i ruchem, Body Mind Centering, Laban/Bartenieff Movement System, narzędzia teatru fizycznego.
Prowadząca: Krystyna Ułamek
14:00 – 16:00 – Ja, czyli kto? – uważne spotkanie wokół ruchu i słowa.
OPIS WARSZTATU
Podczas warsztatu będziemy korzystać z wybranych technik DMT by rozpoznawać własne
ucieleśnione zasoby oraz sposoby wchodzenia w dialog ruchowy ze sobą i z innymi.
Skupimy się na doświadczaniu i tworzeniu osobistych definicji siebie. Sprawdzimy, jak reagujemy na słowa i jakie słowa tworzą nasz osobisty taniec. Poszukamy w sobie bezpiecznych miejsc, ale też tych dających radość i poczucie sprawczości.
Warsztat przeznaczony jest dla osób, które nie miały do tej pory styczności z metodą DMT oraz dla tych, którzy w majową niedzielę szukają dla siebie sposobu na uważne bycie ze sobą w łagodności
i zaciekawieniu.
Prowadząca: Dagmara Grecka
16:30 – 18:30 – Laboratorium ruchu. Improwizacja prowadzona:
– oswoić niedostępne – działania na życiu wewnętrznym każdego z nas.
– kreatywnie w grupie – improwizacja jako proces twórczy: Ja osobno i Ja w grupie.
OPIS WARSZTATU
Proces rozpoznawania, tolerowania i nazywania stanów somatycznych jest kluczowym elementem pracy z ciałem. Dzięki temu odczucia cielesne można połączyć z emocjami, a emocje z okolicznościami, które je wywołują. Początek podróży, w której jesteśmy w stanie regulować nasze emocje i integrować rozdzielone doświadczenia, zwykle zaczyna się od ciała.
Laboratorium ruchu, do którego zaprasza nas Emilia, będzie oparte na improwizacji i nie będzie wymagać wcześniejszych umiejętności. Będzie to improwizacja prowadzona, która jest połączeniem świadomych wyborów i spontanicznych reakcji. Nie ma tu złego czy dobrego ruchu, ładnego czy brzydkiego. Krytyczne myślenie będziemy chcieli zostawić poza drzwiami sali.
Będziemy podążać za impulsami ciała, wchodzić w ruch, ale także spokój, w zależności od tego, co w danym momencie będzie dla nas właściwe. Będziemy eksplorować, jak rozpuszczać nasze osobiste blokady i używać ruchu do wyrażania siebie, komunikowania się jako niezależna jednostka, ale także wykorzystywania naszych ciał do budowania pomostów komunikacyjnych z innymi ludźmi.
Będziemy obserwować, jak nawiązujemy relacje z innymi w sposób niewerbalny. Poprzez zabawę będziemy próbować pozbywać się sztywności, poluzowywać zbroję, którą często nieświadomie nosimy w swoich ciałach.
Przypomnimy sobie, co to znaczy mieć swobodę ruchu przez całą długość ciała. Przypomnimy sobie, jak to jest czuć się dobrze ze swoim ciałem i w swoim ciele.
Żadne wcześniejsze doświadczenie taneczne ani ruchowe nie jest wymagane. Masz ciało, więc wszystko masz.
EveryBODY welcome!
Prowadząca: Emilia Gündüz
PROWADZĄCE
Ewelina Fura-Serdeczna, psychoterapeutka DMT/DMP, facylitatorka EmotionAid®, pedagożka resocjalizacji, dyplomowana pedagożka tańca.
czytaj więcej
Pracuje indywidualnie z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Prowadzi i współprowadzi warsztaty rozwojowe dla grup. W swojej pracy z klientem/pacjentem integruje podejście psychodynamiczne z doświadczeniową pracą z ciałem. Uważa, że poprzez pracę w nurcie zorientowanym na ciało może towarzyszyć klientowi w jego podróży do doświadczeń zakodowanych w jego ciele. W procesie pracy z klientem korzysta z empatii kinestetycznej i przeżywania relacji z pacjentem w sposób ucieleśniony.
Przyjmuje, że ciało jest fizycznym aspektem osobowości, a poprzez ruch osobowość ta może zostać zobaczona.
Jest autorką cyklu warsztatów terapeutyczno-rozwojowych dla kobiet pt.; „CIAŁOPOZYTYWNIE”.
Doświadczenie kliniczne zdobywała w Klinice Psychiatrii w Szczecinie na Dziennym Oddziale Rehabilitacji Psychiatrycznej dla dorosłych, gdzie pracowała terapeutycznie z pacjentami chorującymi na depresję oraz schizofrenię. Swoje doświadczenie w pracy terapeutycznej z dziećmi zdobywała w placówkach wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego o profilach terapeutycznych, pracując indywidualnie i grupowo.
Jest członkinią zarządu Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Tańcem i Ruchem.
Jest koordynatorką prac nad konferencją DMT/DMP z ramienia zarządu PSPTiR.
Krystyna Ułamek, psychoterapeutka DMT, mgr sztuki, arteterapeutka.
czytaj więcej
Doświadczenie zawodowe zdobywała w Instytucie Psychiatrii i Neurologii na Oddziale Zapobiegania Nawrotom Psychotycznym, Przedszkolu Specjalnym nr 249 w Warszawie, Szkole Podstawowej nr 60 w Warszawie oraz Przychodni Renort – Słuchając Ciała.
Od dziecka fascynowały ją sztuka i ruch (sport, taniec, teatr). Ciekawił ją również katartyczny aspekt teatru, który zgłębiała w teatrze fizycznym oraz podczas praktyki i badań terenowych nad sztukami performatywnymi Indii (sztuką walki: kalarippajattu oraz tańcami: ćhau i gotipua).
Szkolenie DMT okazało się naturalną kontynuacją poszukiwań dla Krystyny, i to właśnie w nim odnalazła unikalne połączenie rozumienia, odczuć z ciała i ruchu, emocji oraz kreatywności.
Pracuje z młodymi mamami, osobami zmagającymi się z depresją, lękami, trudnościami w relacjach oraz przewlekłym stresem. Prowadzi psychoterapię indywidualną dorosłych, warsztaty i grupy rozwojowe.
Jest koordynatorką prac nad konferencją DMT –
SŁUCHAJĄC CIAŁA. Narzędzia terapeutyczne w psychoterapii tańcem i ruchem.
Dagmara Grecka, terapeutka DMT, psychoterapeutka psychodynamiczna i systemowa w procesie certyfikacji, nauczycielka jogi (E-Ryt 500).
czytaj więcej
Obecnie na ostatnim roku pięcioletniego szkolenia terapii psychodynamicznej w ujęciu systemowym pod kierownictwem prof. B. de Barbaro.
W swojej pracy łączy rozumienie tego co w umyśle i w ciele oraz osadzania doświadczeń w kontekście relacji z innymi. Korzysta z możliwości dostrajania się do pacjentów poprzez ruch, by pobudzić myślenie i refleksję, a poprzez słowo docierać do czucia ciała.
Od wielu lat prowadzi
jogę, skupiając się na aspekcie terapeutycznym praktyki, prowadzącej do świadomości i integracji
tego co w ciele, w emocjach i w umyśle.
Na stałe mieszka i pracuje w Szwajcarii, jako terapeutka indywidualna i par. Specjalizuje się w psychoterapii online i w kryzysie migracyjnym. Doświadczenie kliniczne zdobywała m.in . na Oddziale Dziennym Kliniki Dzieci i Młodzieży CM UJ W Krakowie i obecnie na Oddziale Terapii
Rodzin i Psychosomatyki w Krakowie.
Emilia Gündüz, psychoterapeutka DMT/DMP, facylitatorka EmotionAid®.
czytaj więcej
ukończyła 4-letnie szkolenie z psychoterapii DMT w Polskim Instytucie Psychoterapii Tańcem i Ruchem oraz szkolenie EmotionAid® opracowane w International Trauma Healing Institute Izrael (ITI Izrael) i oparte na podejściu Somatic Experiencing®.
Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując m.in z dziećmi z trudnościami w uczeniu się w Zespole Kształcenia Specjalnego nr 1 w Gorzowie Wlkp., z pacjentami z zaburzeniami lękowymi i depresją na Oddziale Dziennym Psychiatrycznym w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.
Pracowała jako terapeutka zajęciowa osób z demencją i chorobą Alzheimera w domu opieki w Gorzowie Wlkp. Doświadczenie zawodowe zdobywała na Oddziale Psychiatrycznym dla dzieci w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie.
Ponadto pracowała jako wolontariuszka z osobami niewidomymi w fundacji GAP Görmeyenler Derneği Genel Merkezi na wschodzie Turcji, w Adiyaman.
Autorka cyklu warsztatów ruchowych z elementami improwizacji prowadzonej, które realizowała w Turcji i Norwegii.
Współprowadziła też warsztat ruchowy ze świadomości w ruchu z elementami kontakt improwizacji adresowany dla uczestników z krajów Grupy Wyszehradzkiej w Izmir, w Turcji.